Home » Blog » Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC)

Jako první virtuální měnu Vám představíme Bitcoin. Bitcoin je kryptoměna, používaná v platební síti open source P2P. Současně nejznámější kryptoměna na světě vznikla již v roce 2009, kdy nejspíše skupina, která se nazývá Sathosi Nakamoto vytvořila právě tuto platební síť. Jednu dobu byl dokonce označen za strůjce Bitcoinu Elon Musk, ten toto tvrzení ovšem odmítl.

Největší předností Bitcoinu a důvod, proč je v současné době tak populární je rozhodně decentralizace. Bitcoin je vytvořen tak, aby nad ním neměl nikdo kontrolu, nikdo jej nemohl regulovat a ovlivňovat. To v praxi znamená, že do vývoje Bitcoinu nemůže zasahovat ani nikdo ze zakladatelů, ani žádný ze států. Proto není možné měnu padělat, ani Vám nikdo nemůže zákonně zabavovat Vaše účty. Zde je zdůrazněno zákonně, jelikož svět virtuálních měn je plný krádeží. Pochopitelně se všemi těmito vlastnostmi je Bitcoin, na rozdíl od bank, imunní vůči inflaci.

Bitcoin má předem jasně daný maximální počet jednotek, které je možno vytěžit. A samozřejmě omezené zdroje jsou vzácné, jako například zlato. Předpokládaný počet všech Bitcoinů by se měl pohybovat okolo 21 miliónů. Tento celý proces těžby a uvolňování Bitcoinu do oběhu je dán zdrojovým kódem v síti. V této síti opět neexistuje nic ani nikdo, kdo by mohl tuto měnu jakkoliv ovlivňovat.

Co se týká transakcí, používá se distribuovaná databáze, která je založena na peer to peer uzlech. Bitcoin umožňuje zcela anonymní držení a samozřejmě zcela anonymní platby. Nyní se Bitcoin jako platební metoda rozšiřuje stále více. V Japonsku byl dokonce v roce 2017 legalizován. V České republice lze touto měnou platit na téměř 300 místech.

Vývoj hodnoty Bitcoinu je také velmi zajímavý. Jeho hodnota je sice z krátkodobého hlediska označována za velmi kolísavou. Podíváme-li se na tuto situaci z dlouhodobého hlediska, tendenci má neustále roustoucí. V průběhu roku 2011 byl kurz Bitcoinu asi 0,9 dolarů. V roce 2013 se kurz dostal přes hranici 100 dolarů a tím začal velký nárůst. Samozřejmě, že zde byly krize, kdy Bitcoin několikrát ztratil značnou část své hodnoty, z krize se však vždy dostal. Na začátku roku 2017 překonal poprvé v historii hranici 1 000 amerických dolarů. V tomtéž roce se dostal na maximální historickou hranici zhruba 17 383 dolarů.

I přes vysoký nárůst hodnoty Bitcoinu výrazně ztrácí svůj tržní podíl. Od roku 2013 klesl jeho podíl z 95 % na současných zhruba 40 %. S postupem času přicházejí stále další měny s lepšími schopnostmi a vlastnostmi, které si ukrajují stále více tržního podílu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *