Home » Blog » Monero (XMR)

Monero (XMR)

Tato virtuální měna vznikla v první polovině roku 2014. Původní název této open-source měny byl BitMonero. Tato měna se zaměřuje na decentralizaci a především na anonymitu. V oblasti anonymity je Monero nejlepší variantou, jelikož jsou veškeré transakce jsou sice zanamenané, ale nedohledatelné. Tato vlastnost Monera pochopitelně přitahuje osoby, které chtějí svou činností obcházet zákony.

Monero nebylo zpočátku příliš oblíbené. V roce 2016 však zaznamenalo raketový nárůst hodnoty a spolu s tím i nárůst v tržní kapitalizaci. Na začátku roku 2017 byla vylepšena anonymita transakcí. K tomu byla použita funkce Ring Confidential Transactions, která maskuje počet převedených prostředků. Poskytováním vysoké úrovně soukromí je zaměnitelné. To v praxi znamená, že každá jednotka může být nahrazena jinou jednotkou.

Narozdíl od další virtuálních měn, které jsou deriváty Bitcoinu, je založeno na algoritmu Hash CryptoNight PoW, který pochází z protokolu CryptoNote. Monero je navrženo tak, aby bylo odolné vůči specifické aplikační těžbě s integrovaným obvodem, který se používá k likvidaci dalších kryptoměn jako je Bitcoin.

Co se týká těžby, díky protokolu CryptoNote nelze těžit na ASIC zařízeních. Kvůli tomu se těžba nesoustředí u velkých firem. Těžba přechází na obyčejné osobní počítače. Monero má velkou podporu v komunitě a vývojářích. I proto bylo Monero nejvíce vyvíjenou virtuální měnou v roce 2016. V současné době se počet jednotek v oběhu blíží 20 000 000 XMR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *