Home » Blog » Muž smazal miliardy korun v kryptoměně Ethereum

Muž smazal miliardy korun v kryptoměně Ethereum

Systémový vývojář, který si na internetu přezdívá devops199 nechtěně využil chybu v kódu, která k němu dopravila zhruba sedm miliard korun. Celá tato částka byla ve virtuální měně Ethereum. Tyto peníze se zde nevzaly jen tak, muž si je díky chybě v kódu přivlastnil od jiných majitelů.

Ihned jakmile to muž zjistil, zpanikařil a chtěl peníze vrátit. Nenapadlo ho nic jiného než kód smazat. Nevěděl ovšem to, že se peníze nevrátí ke svým majitelům. Naopak. Peníze nemá ani on, ani původní majitelé. Smazání části kódu způsobilo to, že se peníze ztratily úplně.

Jelikož se veškeré transakce s Bitcoiny a dalšími virtuálními měnami zaznamenávají, je možné přesně zjistit kolik peněz je na které adrese. To, že se dá tohle zjistit však neznamená, že se dá také zjistit, komu ty peníze patří. Konkrétně u měny Ethereum, která byla mužem omylem odcizena, je to ještě složitější. Tato virtuální měna totiž umožňuje programovat oprávnění přímo do platformy.

U Bitcoinu to jde sice také, ale je to mnohem složitější. Hodnota kryptoměny Ethereum se stejně jako hodnota Bitcoinu od začátku roku 2017 velmi zvýšila. Na začátku roku měla jedna jednotka Ethereum hodnotu asi 10 amerických dolarů, koncem října to bylo už 300 amerických dolarů.

Celková hodnota virtuálních měn v oběhu je okolo 2,7 bilionu korun. Již zmiňovaná měna Ethereum je hned za Bitcoinem druhá nejsilnější a její celková hodnota je asi 618 miliard korun.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *