Home » Blog » Summit G20: Mělo by se na virtuální měny pohlížet jako na aktiva?

Summit G20: Mělo by se na virtuální měny pohlížet jako na aktiva?

Vzhledem k tomu, že země stále více definují virtuální měny jako náhradní aktivum měn, summit G20 2018 bude podrobně diskutovat o této klasifikaci. V případě vymezení kryptoměn jako aktiv mohou země udělit na virtuální měny daň z kapitálových výnosů a získat tímto způsobem obrovské příjmy do státní pokladny.

Aktivum, které podléhá dani z kapitálových výnosů

Summit G20 v Buenos Aires v Argentině byl zahájen včera 19.3. 2018. Na této akci se sešli guvernéři centrálních bank a ministři financí. Nedávný nárůst daňových úniků při investicích prostřednictvím virtuálních měn je pro ministry financí jedním z hlavních důvodů a určitě se na toto téma v diskuzi zaměří.

Země po celém světě se stále častěji přibližují k virtuálním měnám a začínají je považovat za aktiva. To znamená, že virtuální měny by podléhaly daním. Sdružení zemí G20 na summitu směřuje k dosažení konsenzu, že by se na virtuální měny pohlíželo jako na peníze. V případě, že by kryptoměny byly definovány jako peníze, je zde možnost, že obchody s virtuálními měnami budou předmětem daně z kapitálových zisků.

Údajně se ve sdělení komise G20 uvádí, že virtuální měny postrádají zásadní atributy měny, vytvořené státem. Řešení problému je naplánováno právě na druhý den summitu.

Regulační rámec pro klasifikaci kryptoměn jako aktiv

Prezident De Nederlandsche Bank, centrální banky Nizozemska, Klaas Knot, který také předsedá výboru pro standardy Financial Stand Board při hodnocení zranitelnosti, vyjádřil své záměry:

“Ať už nazýváte virtuální měny aktivy nebo ne, zanechávají za sebou dle mého názoru jasnou zprávu, kterou jsem velmi znepokojený. Nemyslím si, že by některá z těchto kryptoměn splňovala tři základní role, které v ekonomice mají peníze.”

USA, Rusko, Izrael a Čína už považují virtuální měny za aktiva. Agentura IRS (Internal Revenue Service IRS) nedávno údajně čelila problémům, jelikož své daňové přiznání podalo zhruba 100 lidí, namísto očekávaných 250 000.

Před několika měsíci nebyly virtuální měny tématem projednávání summitu G20, ale široká popularita a divoké investice na tomto trhu přinesly problémy. Mezi hlavní problémy patří stále častější napadání počítačových zařízení a praní špinavých peněz. To pochopitelně vedlo k pozornosti vlád států celého světa. Země touží vytvářet regulační rámec, který má chránit zájmy spotřebitelů. Uznáním digitálních měn jako aktiv by vlády mohly virtuální měny sledovat.

 

Pokud vás náš článek zaujal, sledujte nás a odebírejte novinky přímo na našich facebookových stránkách. V případě zájmu o bezpečné investování do virtuálních měn bez starostí se zaregistrujte na našem portálu CPTO.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *