Home » Blog » Analýza těžby virtuálních měn

Analýza těžby virtuálních měn

Výrazný nárůst virtuálních měn v uplynulém roce byl doprovázen odpovídajícím nárůstem těžby těchto měn. Podle bezpečnostní společnosti Symantec bylo největším trendem v roce 2017 těžba virtuálních měn. ,,Nárůst zájmu o tuto oblast byl takový, že detekce těžařů na počítačích vzrostla v roce 2017 o 8 500 %.” To uvedl výrobce antivirového softwaru v příspěvku na svém blogu.

Těžaři virtuálních měn vytvářejí skripty pro vytváření nových mincí. Obvykle jsou spouštěny na uzlech, které jsou připojeny k sítím počítačů odpovědných za tento úkol. Někteří lidé také spouštějí těžební procesy doma na svých zařízeních. Statistiky společnosti Symantec se týkají těžby kryptoměn v takových systémech. Vzhledem k tomu, že kryptoměny se v loňském roce staly populárními, hackeři začali používat skripty na těžbu v počítačích koncového uživatele bez jejich svolení. Například malware používaný k těžbě Monera, které je nejpopulárnější kryptoměnou, těženou na počítačích uživatelů.

Ne všechny případy použití těžebního algoritmu jsou však nelegální. Online publikace Salon odhalila v letošním roce program, který využívá těžbu, aby pomohl kompenzovat nedostatek výnosů z reklamy. Účelem publikace bylo, aby uživatelé prezentovali těžbu jako alternativu k softwaru pro blokování reklam, který se v posledních letech stal u uživatelů velmi oblíbeným. Není však jasné, zda byla iniciativa úspěšná. Těžba kryptoměn je aktivita, která je velmi náročná na CPU paměť počítačů a zpomaluje systémy.

Podle společnosti mohou těžební algoritmy, které se samovolně šíří prostřednictvím sítě replikováním na uživatelských strojích, dokonce vypnout firemní sítě. Pokud je většina sítě umístěna v cloudu, mohlo by dojít ke zvýšení celkové spotřeby elektrické energie (kvůli aktivitám náročným na CPU) a ke zvýšení celkových nákladů na údržbu. Autoři příspěvku také zdůraznili důsledky algoritmu na zařízeních IoT. V roce 2017 byl zaznamenán 600% nárůst celkových útoků na zařízení IoT.

Investování do kryptoměn a jiných nabídek je vysoce rizikové a spekulativní. Vzhledem k tomu, že situace každého jednotlivce je jedinečná, měl by každý před provedením jakýchkoliv finančních rozhodnutí vždy konzultovat tento krok s kvalifikovaným odborníkem.

V posledních týdnech se odehrálo několik hackerských útoků. Přečtěte si například o napadení webů soudů USA nebo o problémech na sociální síti Twitter. Dále se mezi oběti dostal také další program od společnosti Microsoft, a to Microsoft Word, prostřednictvím kterého probíhala těžba na zařízeních uživatelů.

V případě, že vás zajímají spíše bezpečnostní opatření, přečtěte si náš článek, ve kterém popisujeme základní bezpečnostní pravidla, které by měl každý ve světě virtuálních měn dodržovat.

Dále si v případě zájmu přečtěte o argentinském summitu G20, kde byly jedním z hlavních témat virtuální měny a jejich regulace.

Pokud vás náš článek zaujal, sledujte nás a odebírejte novinky přímo na našich facebookových stránkách. V případě zájmu o bezpečné investování do virtuálních měn bez starostí se zaregistrujte na našem portálu CPTO.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *