Home » Blog » Vitalik Buterin navrhuje omezit maximální množství Etherea

Vitalik Buterin navrhuje omezit maximální množství Etherea

Vitalik Buterin, tvůrce stojící za myšlenkou a realizací projektu Ethereum, navrhuje ohraničit množství dostupného ETH na 120 milionů. Toto vyjádření není aprílový vtip. Zakladatel naznačuje, že stanovení tohoto limitu by mohlo být součástí dalšího hard forku, který bude pravděpodobně součástí první fáze aktualizace Casperu.

Buterin jako programátor a technický expert byl do značné míry nezúčastněný na měnové politice kryptoměn, kterou vytvořil. Tvůrce Etherea však napsal návrh, ve kterém navrhuje omezení maximálního množství dostupného Etherea. Toto maximální množství se v angličtině nazývá cap.

Návrh na omezení celkového dostupného množství ETH

Vitalik předložil svou odpověď na jednu z nejčastějších otázek ve společnosti Ethereum – zda by maximální množství dostupného ETH mělo být omezené. V Ethereum Improvement Proposal (EIP) z 1. dubna Buterin napsal:

,,S cílem zajistit ekonomickou udržitelnost platformy při zachování nejrozmanitějších možností sítě a vzhledem ke skutečnosti, že vydávání nových mincí pro minerál podílejících se na Proof of Work již není efektivní způsob rovnoměrné distribuce mincí nebo jakékoliv jiné významné politiky navrhuji, abychom se dohodli na pevném stropě pro celkové množství ETH.”

Buterin přesně navrhuje takový strop pro maximální možný počet mincí v oběhu:

,,Doporučuji nastavit MAX_SUPPLY = 120,204,432, což je přesně dvojnásobné množství prodaného ETH v původním Ethereum prodeji.”

Přijetí maximálního množství ETH mincí by nepochybně postavilo Ethereum do pozitivního světla v očích investorů. Přestože Ethereum zůstává druhou největší kryptoměnou z pohledu tržní kapitalizace, často je zpochybňována jeho dlouhodobá investiční hodnota. A právě omezení maximálního množství ETH by mohlo některé z těchto obav vyvrátit.

Je dobře známo, že se změny v tak velkém ekosystému jakým je síť Ethereum nemohou udát ze dne na den. V případě, že by se nestihlo nastavit 120-milionový limit, Vitalik navrhuje i další hranici, a to 140 milionů ETH.

“Pokud by z nějakého důvodu byl tento EIP přijat v době, kdy by už bylo příliš pozdě na stanovení maximální stropní částky na 120 milionů, je také možné nastavit tuto hranici výše. Já bych doporučoval 144,052,828 ETH, což je přesně 2x celkové množství uvolněné v genesis bloku, který zahrnuje ETH z počátečního prodeje spolu s předtížení množstvím ETH. ”

Co to všechno znamená?

Ethereum jako takové nemá momentálně omezené konečné množství ETH mincí, které se může v oběhu nacházet. V případě Bitcoinu je toto množství od začátku nastaveno na 21 milionů BTC. Ethereum si však chtělo nechat více otevřená dvířka a prostor na změnu či vylepšení.

V současnosti je možné každý rok vygenerovat přibližně 18 milionů ETH. To dává vývojářům čas přibližně jeden až dva roky na implementaci Vitalikova navrhovaného maximálního ETH stropu. Aktuálně je v oběhu něco málo než 100 milionů ETH.

Samozřejmě s ohraničením celkového dostupného množství ETH se bude očekávat nárůst jeho hodnoty a nárůst jeho popularity v očích investorů. Je však třeba poznamenat, že se vysloveně jedná o návrh. Žádné finální rozhodnutí či časový rámec nebyly dosud přijaty.

Ethereum čeká mnoho změn jako například přechod z Proof of Work algoritmu na Proof of Stake, co se už déle testuje v síti Casper.

Vitalik nás přece jen napálil!

Jen před chvílí Vitalik na svém Twitteru zveřejnil, že to přece jen byl aprílový vtip. Uveřejnily to všechna hlavní světová média. Asi neočakávala právě od Vitalika podobné vtipy.

Buterin nicméně píše, že chtěl vidět diskuzi na toto téma, a pokud komunita shledá, že je třeba vymezit celkovou částku ETH, může být vymezena v budoucnu.

Na tento dobře promyšlený vtip / nevtip jsme naletěli i my.

Tento článek publikoval dnes 2.4. 2018 náš partnerský web kryptoportál.sk. Stránku kryptoportal.sk můžetet sledovat také na facebookových stránkách.

Pokud vás náš článek zaujal, sledujte nás a odebírejte novinky přímo na našich facebookových stránkách. V případě zájmu o bezpečné investování do virtuálních měn bez starostí se zaregistrujte na našem portálu CPTO.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *