Home » Blog » Tři hlavní forky Bitcoinu, o kterých byste měli vědět

Tři hlavní forky Bitcoinu, o kterých byste měli vědět

Bitcoinové forky vznikají za účelem změnit nebo vylepšit původní virtuální měnu. Ukážeme si tři nejzajímavější, které se dosud vyskytly. Zkráceně je fork Bitcoinu vytvořen tak, že tým vývojářů zdvojnásobí Blockchain Bitcoinu a udělá konkrétní změny v různých aspektech s nadějí, že nabídnou lepší verzi původní měny.

Změnou by mohla být divergence (soft fork) nebo trvalé rozdělení (hard fork), které by nakonec vytvořily novou virtuální měnu.

Když Satoshi Nakamoto uvedl na svět první virtuální měnu, spustil Bitcoin jako technologii s otevřeným zdrojem, což znamená, že každý projekt může kód kopírovat a měnit s různými úrovněmi změn a různými stupni úspěchu.

Existuje několik důvodů, proč by mohl vzniknout fork. Jedním je navrhovaná změna protokolu, jelikož by vývojář mohl vnímat chybu v algoritmu nebo systému a myslet si, že má potenciální řešení. Jednou z vlastností, pro které byl Bitcoin kritizován, jsou potíže se škálovatelností, zejména pokud jde o počet transakcí.

Tři z nejvýznamnějších forků Bitcoinu jsou Litecoin, Bitcoin Cash a Bitcoin Gold.

Litecoin

Bitcoin byl vytvořen v roce 2009. O dva roky později byl Litecoin ohlášen s úmyslem být ,,stříbrem” Bitcoinu, který měl mít roli,,zlata”. Abychom mohli pochopit Litecoin, je dobré porovnávat tuto měnu s Bitcoinem, jelikož slouží k tomu, aby dělala stejnou práci, avšak levněji a rychleji.

Při rychlém pohledu jsou pozoruhodné rozdíly mezi Bitcoinem a Litecoinem v jejich limitu mincí. Litecoin s 84 miliony je limitován na čtyřikrát větší množství než Bitcoin, který je určen na 21 miliónů.

Stejně jako Bitcoin, Litecoin je také generován těžbou. Nicméně bývalý zaměstnanec společnosti Google a tvůrce společnosti Litecoin Charlie Lee učinil jednu zásadní změnu pro koncové uživatele. Těžba jednoho bloku Litecoinu je čtyřikrát rychlejší, než těžba jednoho bloku Bitcoinu. Délka těžby je jen dvě a půl minuty na rozdíl od deseti minut těžby Bitcoinu.

Z technického hlediska získal Litecoin prvky z procesu používaného Bitcoinem. Proces je známý jako SHA-256 hash algoritmus. Tento algoritmus byl. Nový algoritmus podporuje velké množství vysokorychlostních pamětí (RAM).

Výsledkem této změny v algoritmu Litecoinu je, že transakce jsou mnohem rychlejší. S rychlejší transakční rychlostí a časem těžby, než je tomu u Bitcoinu se snižuje doba pro potvrzení a umožňuje vyšší objemy transakcí.

Litecoin přichází s vlastní algoritmem, ještě však nevíme, jak bude schopen zvládnout obrovský objem transakcí.

Bitcoin Cash

Stejně jako Litecoin, Bitcoin Cash také vzniknul zá účelem vyřešení problému škálovatelnosti Bitcoin. Zatímco Litecoin usiluje o urychlení transakcí, hlavním cílem Bitcoinu Cash je zvýšit počet transakcí, které může síť zpracovávat.

Dělá to tím způsobem, že umožňuje zvýšení velikosti bloku z jednoho megabajtu na osm megabajtů v naději, že měna bude schopna zvládnout obrovské objemy transakcí, které masivní společnosti (například PayPal a Visa) potřebují zvládnout. To znamená, že se jedná o transakce pro snadné platby.

Klíčovým rozdílem v programu Bitcoin Cash je, že má nastavitelnou úroveň obtížnosti, aby zajistila, jestli ověřování bloků zůstane na konstantní rychlosti navzdory rostoucímu nebo klesajícímu počtu těžařů, ověřujících transakce. Zatímco se v tomto případě jedná o zajímavé řešení, vyvolalo však obavy, že společnost Bitcoin Cash nemusí být stejně bezpečná jako její předchůdce, tedy Bitcoin.

Bitcoin Cash, který byl spuštěn v srpnu 2017 se stal velmi populárním klonem Bitcoinu. Není to však jediný fork, který je vytvořen z Bitcoinu.

Bitcoin Gold

Jen pár měsíců po uvedení Bitcoinu Cash bylo oznámeno Jackem Liao spuštění Bitcoinu Gold. Důvodem tohoto forku Bitcoinu bylo představit přísně decentralizovanou verzi původního kryptoměny s cílem uvolnit nápor, který mají těžební firmy.

Vzhledem k tomu, že těžba Bitcoinu se stala poněkud exkluzivním úsilím, odchýlila se od původní vize. Bitcoin Gold doufá, že obnoví rovnováhu a zajistí, aby těžba nebyla monopolizována předními společnostmi.

Aby to bylo možné, algoritmus Bitcoinu byl upraven tak, aby umožňoval těžbu měny prostřednictvím grafických karet. To znamená, že každý uživatel služby Bitcoin Gold může vydělávat z vlastního osobního počítače, na rozdíl od těžby Bitcoinu, který nyní požaduje integrované obvody nebo ASIC.

Tento tah vznikl je podle Jacka Liao s cílem snížit vliv rozsáhlých těžebních firem. Ještě se však uvidí, kolik uživatelů bude plně podporovat tyto odlišné forky. Pokud by se mohlo jednat o téměř bezchybné virtuální měny, pro svět virtuálních měn by se jednalo o skvělou zprávu.

Bitcoin Cash již podporuje i společnost Microsoft. Litecoin dokonce česká společnost alza.cz, která umožňuje platbu touto měnou. Tak jako má být Litecoin vylepšení Bitcoinu, vznikla nedávno další virtuální měna Litecoin Cash, která by měla být údajně vylepčením Litecoinu.

Pokud vás náš článek zaujal, sledujte nás a odebírejte novinky přímo na našich facebookových stránkách. V případě zájmu o bezpečné investování do virtuálních měn bez starostí se zaregistrujte na našem portálu CPTO.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *