Home » Blog » Vitalik Buterin: Tvůrci Etherea aplikací mají problém se škálováním

Vitalik Buterin: Tvůrci Etherea aplikací mají problém se škálováním

Zakladatel Etherea Vitalik Buterin na konferenci Deconomy v jihokorejském Soulu plánoval přednášet a mluvit o své vizi na příštích 12 měsíců pro druhou největší kryptoměnu – Ethereum (ETH). Nakonec se ale debata nesla v duchu obecné diskuze o Blockchain technologii a jejím potenciálu. Během diskuze ETH vývojáře Buterin řekl, že je přesvědčen, že se platforma musí změnit, aby vyhovovala rostoucí úrovni zájmu vývojářů.

Ethereum a škálování

Nejdůležitější byly Buterinova upřímná slova o stavu Etherea a malém počtu transakcí, které může nyní zpracovat. Tato bariéra se plně projevila loni, kdy se na platformě rozšířily a zpopularizovaly aplikace jako CryptoKitties. Je však třeba poznamenat, že momentálně Ethereum síť dokáže najednou zpracovat větší objem transakcí jako nejpopulárnější kryptoměna Bitcoin.

Ethereum blockchain v poslední době často narážel na omezení způsobené kapacitou sítě. Vývojáři Etherea jsou si toho plně vědomi a usilovně pracují na řešení. Vitalik Buterin nedávno představil řešení tohoto problému v podobě aktualizace Plasma cash, na níž vývojářský tým momentálně pracuje.

Vitalik účastníkům konference řekl, že každý, kdo se dnes snaží vytvořit “decentralizovaný Uber” nebo podobnou aplikaci bude pravděpodobně frustrovaný. Podle Vitalikových odhadů Uber dokáže zpracovat 12 “jízd” za sekundu, zatímco Ethereum zpracuje 15 transakcí za sekundu.

Buterin poznamenal: “Chcete-li vytvořit decentralizovanou aplikaci typu Uber nebo Lyft na bázi v současnosti špatně škálovatelné Ethereum sítě, budete mít velký problém.”

Sharding jako jedno z řešení škálovatelnosti

Buterinova diskuse se soustředila i na možná řešení škálování, včetně protokolu Sharding, který by rozdělil Ethereum blockchain na více řetězců, kde by se jednotlivé data ukládala odděleně.

Sharding nebo tzv. “Štěpení či Roztříštěnost sítě” prakticky znamená oddělení celé transakční historie sítě, která se za dobu od spuštění ETH nahromadila do extrémní velikosti od funkční sítě. Dodatečně plánovaný algoritmus by měl zajistit, že po rozštěpení sítě budou jednotlivé uzly moci stále komunikovat a ověřovat údaje.

Štěpení ETH sítě na menší části by však nebylo náhodné, ale strategické v tom smyslu, že se nejdůležitější části dají dohromady a budou tvořit jakési univerza sítě.

Tato univerza by fungovala jako určitá forma bočních řetězců, kde by platila různá pravidla a kladl by se důraz na rychlejší řešení transakcí, zatímco hlavní síť by zůstala stabilní.

Problém s informováním komunity

Navzdory konstruktivní debatě, Buterin neuvedl datum ani nestanovil časový horizont pro řešení škálování. Navzdory komplexnosti blockchainu, Buterin si myslí, že momentálně bariéry, které brání růstu blockchain technologie jsou časné, kulturní a sociální.

Vývojář Etherea Karl Floresh vyzval komunitu k širší účasti při řešení problémů se škálováním, přičemž došel k závěru: “Jednou z největších překážek produktivního růstu blockchain sféry je šíření informací, které umožní lidem samým hodnotit a validovat tyto protokoly.”

Buterin na to následně reagoval: “Šíření informací o blockchainu je jako číst články z Wikipedie o jakékoliv matematické tématu. Je to jen hodně nepochopitelného mumlání a vzorců, kterému běžní lidé nerozumí.”

Tento článek publikoval dnes 3.4. 2018 náš partnerský web kryptoportál.sk. Stránku kryptoportal.sk můžetet sledovat také na facebookových stránkách.

Pokud vás náš článek zaujal, sledujte nás a odebírejte novinky přímo na našich facebookových stránkách. V případě zájmu o bezpečné investování do virtuálních měn bez starostí se zaregistrujte na našem portálu CPTO.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *