Home » Blog » Za poškozování životního prostředí viňme banky – ne Bitcoin

Za poškozování životního prostředí viňme banky – ne Bitcoin

Médii prolétla zpráva, která veřejnost varovala ohledně nebezpečí pro životní prostředí, jež s sebou nese Bitcoin. Tyto většinou značně zjednodušené a nerozvinuté argumenty zaznívaly již v minulosti, a to nespočetněkrát. Pokud i přiznáme, že Bitcoin má značnou spotřebu energie, zdá se to přehlédnutelným ve srovnání s tradičními finančními institucemi. Jejich uhlíková stopa na životním prostředí je doslova kolosální.

„Bitcoin je ropa“

Novinář, bývalý těžař Bitcoinu a partner v krypto firmě Ocuis, Ethan Lou, napsal tento týden článek v Guardianu. Článek se nazýval „Další věc, co možná nevíte o Bitcoinu je, že zabíjí planetu.“. V tomto článku se dohaduje o tom, že každý, kdo se s Bitcoinem zaplete, bude znovuzrozen, jako nepřítel hnutí za životní prostředí. Stejně jako tomu je u lidí v ropném průmyslu. Pokračuje srovnáváním Bitcoinu s černým zlatem, jelikož obojí zažilo velké pády a manipulaci největšími hráči.

Článek také říká, že by se mělo přestat s těžbou, a sice kvůli alarmující spotřebě elektřiny, ale firmy si budou stát za svým právem těžit, jelikož přijetí kryptoměn ve velkém nezastavitelně roste. Ale tyto společnosti budou nadále za své chování konfrontovány.

Proč tedy nevinit banky?

Jako většina sólokaprů o Bitcoinu, byl i článek ve Guardianu velmi jednostranný. Je pravdou, že spotřeba elektřiny na těžbu Bitcoinu je velká. A určitě je pravda, že ochránci životního prostředí se na Bitcoin ve velkém zaměřili. Ale pokud máme vést inteligentní debatu, je zapotřebí se podívat na fakta. Na všechna fakta. Útočení na kryptoměny kvůli jejich údajnému dopadu na životní prostředí je velmi zavádějící. Zejména pokud vezmeme v úvahu banky, hlavní viníky v nenápadném plýtvání energií.

Dr. Katrina M. Kelly-Pitou PhD., výzkumná partnerka v elektrickém a počítačovém výzkumu univerzity v Pittsburghu, tohle objasnila ve svém článku. „Přestaňte se obávat toho, kolik energie Bitcoin spotřebuje. Debaty ohledně Bitcoinu a energie byly velmi zjednodušeny. Banky spotřebují odhadem 100 terrawatthodin energie ročně. Kdyby technologie Bitcoinu měla vzrůst 100x oproti své současné tržní hodnotě, stále by se spotřeba Bitcoinu energeticky rovnala pouhým 2% spotřeby bank.“.

Zároveň se je také nutné nedívat pouze na to, kolik energie banky spotřebují, ale o jaký druh energie vlastně jde. Těžba Bitcoinu běžně využívá energii, která je přebytečná nad poptávkou a jinak by se stejně nevyužila. Navíc nepoužívá „špinavou“ energii, jako třeba z uhelných elektráren. Na druhé straně Banky nalily miliardy dolarů do průmyslu fosilních paliv. JP Morgan Chase byl dokonce kritizován za financování těžby uhlí a ropy z dehtových písků.

Jak to tedy je?

Kelly-Pitou dále používá jako příklad Island, kde je momentálně těžba Bitcoinu velmi populární. Země se skoro ze 100% spoléhá se svou produkcí na energii z obnovitelných zdrojů. Jejich spotřeba energie je tedy pro životní prostředí poměrně laskavá.

Místo cílení na kryptoměny by se měla média více věnovat gigantickým korporacím, počínaje bankami, jejichž spoléhání se na fosilní paliva by se mělo nahradit něčím trochu zelenějším. Je ironické, že Bitcoin, opravdu užitečný a transformativní finanční systém, je v hledáčku médií za to, že není dostatečně zelený, pokud vezmeme v úvahu chování obrovských společností.

Pokud vás zaujal náš článek, sledujte nás a odebírejte novinky přímo na našich facebookových stránkách. V případě zájmu o bezpečné investování do virtuálních měn bez starostí se zaregistrujte na našem portálu CPTO.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *