Home » Blog » Nový Zéland umožní mzdu v kryptoměnách

Nový Zéland umožní mzdu v kryptoměnách

Novozélandský finanční úřad (IRD), přišel s povolením vyplácení mzdy zaměstnanců v kryptoměnách. Toto povolení vejde v platnost od 1. Září 2019. Z kryptoměn se samozřejmě budou muset provádět odvody. Jaké budou tedy podmínky?

Zákon platí pouze pro zaměstnance

IRD toto závazné rozhodnutí o vyplácení mezd a platů v kryptoměnách zveřejnil v srpnovém vydání svého daňového informačního bulletinu. Po úpravě zákona o dani z příjmu je zaměstnavatel oprávněn platit zaměstnancům prostřednictvím kryptoměn za jakoukoli práci, která byla vykonána na základě pracovní smlouvy. Zákon se však již netýká osob samostatně výdělečně činných. Toto rozhodnutí nadchlo podporovatele kryptoměn, kteří začali okamžitě po jeho zveřejnění hýřit optimistickými zprávami a dalším kroku kupředu. Nyní to není soukromník, ale statní úroveň. O to větším krokem by to potenciálně mohlo být, zejména, když vezmeme v potaz například nová pravidla zavedená v České Republice.

Daně zůstávají

Stejně jako tomu je u mezd vyplácených v běžných měnách se ani kryptoměny nevyhnou zdanění. Nový Zéland má pravidla nastavené stejně, jako jsou u nás. Daně jsou tedy odváděny přímo z platu zaměstnance. Zaměstnavateli tedy postačí, když vykoná u výplaty v kryptoměnách zákonné odpočty, stejně, jako by učinil ve měně fiat. Částky a odvody je stále nutné hlásit finančnímu úřadu.

Některé měny ve výhodě

K vyplácení zaměstnanců lze použít jen některé z kryptoměn, a sice ty, které nově upravený zákon uvádí. Používat se mohou takové měny, které momentálně nejsou v takzvaném lock-upu (dočasné pozastavení prodeje a pohybu coinů). Zárověň mají výhodu takové měny, které je možné směnit za fiat měnu. Největší využití by tedy měly mít hlavně stablecoins. Nejspíše na tom však bude dobře i Bitcoin, který již mnohokrát byl soudy uznán, jako využitelný stejně jako fiat měna.

Blíží se akceptace kryptoměn?

Nový Zéland je další ze seznamu zemí, které vyvíjejí značné úsilí, aby zajistily regulaci a zdanění kryptoměn v běžném životě. Stejné téma řeší například i finanční úřad ve Velké Británii, který požaduje podrobné informace od směnáren a kryptoburz o svých zákaznících, aby zabránili daňovým únikům.

Pokud vás zaujal náš článek, sledujte nás a odebírejte novinky přímo na našich facebookových stránkách. V případě zájmu o bezpečné investování do virtuálních měn bez starostí se zaregistrujte na našem portálu CPTO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *